غفوری‌فرد:کاندیدا شدم تا احتمال‌ترور آیت‌الله‌خامنه‌ای کمتر شود

غفوری‌فرد می گوید: کسانی بودند که در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند و به عنوان رجل سیاسی و مذهبی هم شناخته شدند اما برای انتخابات مجلس شورای اسلامی صلاحیت آنها رد شد.

خبرآنلاین/

روایتش از انتخابات ریاست جمهوری سال 60 جالب است و شنیدنی، می گوید نه هوس ریاست جمهوری داشته نه پست و سمت. از حسن غفوری فرد حرف می زنیم یک پای انتخابات ریاست جمهوری در سال 60. از روزهای پرالتهاب آن سال می گوید و اینکه کاندیدا شد تا خطر ترور آیت الله خامنه ای کمتر شود، حتی در نیم ساعت وقتی که برای تبلیغات داشته هم ایشان را کاندیدای اصلح معرفی می کند.

روایتش از کاندیداتوری سال 80 و رقابت با سیدمحمد خاتمی هم جالب است، می گوید آمده بود تا تنور انتخابات گرم شود و حتی با آیت الله هاشمی و رییس دولت اصلاحات هم مشورت کرده است.

 او در گفتگو با خبرآنلاین ضمن بیان خاطراتی از آن ایام، تاکید می کند: برخی به پول، برخی به مقام، برخی به علم و برخی به شهرت علاقه دارند اما در مجموع رجل سیاسی و مذهبی بودن مقدمه می خواهد اگر بدون مقدمه باشد ماندگار نخواهد بود.

مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید.


***

شما در انتخابات ریاست جمهوری سال 80 نامزد شدید و شورای نگهبان نیز آن زمان شما را با سوابقی که داشتید رجل سیاسی و مذهبی دانست، طی چند انتخابات اخیر تب کاندیداتوری سیاسیون در انتخابات ریاست جمهوری بالاگرفته است و اتفاقا خیلی هم به دلیل رجل سیاسی نبودن احراز صلاحیت نمی شوند. به نظر می رسد سال 96 هم با چنین روندی روبرو باشیم.توصیه شما به کاندیداها چیست؟

من دوبار کاندیدای ریاست جمهوری شدم، اولین دوره سال 60 بود و سال 80 به این عرصه ورود کردم اما هیچ گاه دنبال کسب اسامی و عنوان رجل سیاسی و مذهبی نبودم، نه آنکه مخالف باشم اما اینکه برای کسب عنوان یا مقام تلاش بکنم این طور نبود. حتی مرحوم شهید باهنر وقتی به من پیشنهاد وزارت نیرو را در کابینه خود داد به او دو نفر دیگر را معرفی کردم و گفتم اینها نسبت به من اصلح هستند. از همان روز اول انقلاب دنبال خدمت بود تا کسب عنوان. وقتی انقلاب شد اسلحه به دست گرفتم و نگهبان دانشگاه امیرکبیر شدم. اگر سال 60 هم نامزد انتخابات ریاست جمهوری شدم به آن خاطر نبود که نامم در تاریخ بیاید و بعد از 35 سال کسی بیاید درباره آن از من سوال کند احساس وظیفه کردم و وارد شدم. دوره اول که برای انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کردم به توصیه اکید مرحوم آیت الله ربانی املشی دادستان وقت کل کشور بود. او به منزل من تلفن زد و اصرار کرد که نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوم.

آن زمان هر کسی کاندیدا می شد بیش از آنکه اسمش مطرح شود احتمال ترورش بالا بود. یعنی مسئولان می گفتند هر کس کاندیدا شود احتمال ترورش بالای 50 درصد است.

یعنی جان خود را کف دست تان گرفتید و نامزد انتخابات ریاست جمهوری شدید؟ ....


شرح خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.