سه فعال فرهنگی بروجرد به معاون رئیس جمهور و استاندار لرستان چه گفتند؟


 

خبرگزاری تسنیم گزارش داد:


انتقاد شدید فعالان و دلسوزان فرهنگی بروجرد

خطاب به معاون رئیس جمهور

 
و استاندار لرستان

مرگ تدریجی هویت ملی و تاریخی بروجرد

معاون رئیس‌جمهور و هیئت همراه در ابتدا با بازدید از مساجد تاریخی امام(ره) و جامع بروجرد مورد انتقاد شدید فعالان و دلسوزان فرهنگی بروجرد که از ساعت‌ها پیش برای بیان رنج خود از تخریب بناهای تاریخی این شهر در محل‌های بازدید اجتماع کرده بودند، قرار گرفت

 تا فریادهای آن‌ها برای استیفای حقوق فرهنگی فراموش‌ شده این شهر که روزگاری نه‌چندان دور مهد پرورش بزرگان و علما و تأثیرگذاران در تاریخ فرهنگ و هنر این مرزوبوم بوده است را به گوش رئیس‌جمهور برسانند.

اما این انتقادهای دلسوزانه فعالان فرهنگی و برخی خبرنگاران بروجرد در بی‌توجهی و غفلت از بناهای تاریخی این شهر که امروز همه آن‌ها به مخروبه‌هایی برای تجمیع لوازم غیرضروری ادارات و انباری و اماکنی بدون کاربری تبدیل‌شده است واکنش مسئولان را برانگیخت

تا هریک از آن‌ها با تعریف و تمجید از سرمایه‌های معنوی و تاریخی شهرستان بروجرد خاطر مکدر شده شهروندان این دیار را قدری آرام کنند و به آن‌ها قول مساعد در زمینهٔ توجه بیشتر به این آثار تاریخی و هویت ملی در آستانه تخریب بروجرد را دهند.

شهروندان بروجردی میراث دار وعده‌های عمل نشده‌ای هستند که نتیجه آن را امروز در مرگ تدریجی هویت ملی و تاریخی بروجرد که بخش عمده‌ای از تاریخی و هنر این مرزوبوم را تشکیل می‌دهند، می‌بینند.

 @@@@@@


سه فعال فرهنگی بروجرد امروز

 

به معاون رئیس جمهور و استاندار لرستان چه گفتند؟

 

توضیح سایت فرهاد 90

 

صبح امروز آقای سید مجتبی سید خراسانی و فرهاد داودوندی در محل تاریخی و منحصر بفرد مسجد جامع بروجرد و ساعاتی بعد نیز سید احمد موسوی در سالن کنفرانس هتل زاگرس سخنان رُک و صریحی را خطاب به  رئیس محترم میراث فرهنگی کشور و استاندار محترم لرستان و هیات همراه بیان داشتند.


  در محل مسجد جامع بروجرد آقای سید مجتبی سید خراسانی طی سخنانی صریح  خطاب به خانم زهرا احمدی پور رئیس محترم میراث فرهنگی کشور و مهندس بازوند استاندار محترم لرستان از عدم تخصیص اعتبارات بازسازی اماکن تاریخی به بروجرد سخن گفت.

 

وی در ادامه به شدت از عملکرد سیمای استان که ساختن برنامه برای نشان دادن قلعه فلک الافلاک  یکی از اولیت های اصلی آن شده  انتقاد نمود و بیان نمود تا کی قرار است اعتبارات بروجرد و مساجد تاریخی بروجرد قطره چکانی باشد و این هزینه ها صرف قلعه فلک الافلاک بشود؟

 

سید خراسانی با اشاره به قدمت مسجد جامع بروجرد گفت: این مکان مربوط به قبل از اسلام است و شاید از اولین مساجد ایران بعد از اسلام باشد و قدمت آن را به حدود 2000 سال می دانند، چرا باید چنین مکان مقدسی به حال خود رها شود؟

 

وی در قسمتی دیگر از سخنان خود گفت: ظاهرا بروجرد و امکانات گردشگری آن در ایام نوروز بنا به دلایلی مورد توجه مسوولین استانی قرار نمی گیرد، در حالیکه بروجرد بخودی خود بیشترین مراکز گردشگری را دارا می باشد

 

فرهاد داودوندی نیز در ادامه رُک و بی رودربایستی  خطاب به میهمانان محترم استانی و کشوری گفت: بروجرد از قدیمی ترین شهرهای کشور عزیزمان باشد، تمامی ساختمانهای قدیمی و تاریخی بروجرد به مانند مسجد جامع، مسجد امام (ره) و دبیرستان امام( ره) در حال تخریب کامل می باشند و در خوشبینانه ترین حالت تا  سه چهار سال آینده همه این اماکن فرو خواهند ریخت.

 

داودوندی در ادامه افزود: اماکن تاریخی منحصر بفرد بروجرد،  هویت ملی، مذهبی و تاریخی ما بروجردی ها می باشند و تخریب هر کدام از آنها می تواند هویت تاریخی ما بروجردی ها را مورد گزند قرار بدهد، در ضمن چه دلیلی دارد اعتبارات  بازسازی اماکن تاریخی به بروجرد اختصاص نیابد؟ ما بروجردی ها به شدت به این وضعیت اعتراض داریم و دیگر برایمان قابل قبول نیست که شهر تاریخی ما در این استان مورد توجه قرار نگیرد.

 

فرهاد داودوندی در خاتمه خطاب به رئیس میراث فرهنگی ایران گفت: مکان های با ارزش ما در حال مخروبه شدن هستند و با این شیوه تا سه چهار سال آینده به کلی از بین خواهند رفت، لطف کنید برای ساختن و بازسازی اماکن تاریخی بروجرد، بودجه اختصاصی و مستقیم در نظر بگیرید تا واقعا صرف  بازسازی هویت تاریخی بروجرد بشود

 

سید احمد موسوی نیز در نشست هتل زاگرس طی سخنانی خطاب به استاندار محترم و خانم احمدی پور رئیس میراث فرهنگی ایران گفت: ما بروجردی ها بغضی گلویمان را گرفته که نمی دانیم درد دل مان را باید به که بگوئیم.

 

اماکن تاریخی بروجرد در حال ریزش و تخریب کامل می باشند و مردم بسیار ناراحت هستند که برای برون رفت از این وضعیت کاری انجام نمی گیرد.

 

آقای موسوی تاکید کرد جوانان بروجردی در حال مهاجرت از این شهر هستند در حالیکه هر کدام از اماکن تاریخی بروجرد می تواند برای شهرمان علاوه بر اشتغال زایی،در آمد پایدار نیز داشته باشد.


سید احمد موسوی  تاکید کرد تا بیشتر از این وضعیت مراکز تاریخی مان بدتر نشده، باید برای نجات مراکز گردشگری و بخصوص تاریخی بروجرد کاری اساسی انجام بگیرد.


خوشبختانه در پایان سخنان آقایان: سید مجتبی خراسانی و سید احمد موسوی و فرهاد داودوندی، استاندار محترم لرستان جناب مهندس بازوند با روی باز از این انتقادات استقبال نمود و حتی در سخنان خود با تاکید، از قصور در رسیدگی به مشکلات بروجرد در زمینه اماکن تاریخی سخن گفت و سرکار خانم احمدی پور نیز با تاکید بر اختصاص بودجه اختصاصی فقط برای اماکن تاریخی بروجرد، نشان دادند که بزودی زود با حضور پر رنگ استاندار محترم لرستان شاهد آغاز بازسازی اماکن تاریخی بروجرد خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.