آقای امیر عباس امیری چهره برتر فرهنگی هفته شهرستان ملایر


چهره برتر فرهنگی هفته شهرستان زیبای ملایر


آقای "امیر عباس امیری" جوانی که

یک تنه برای شناساندن تاریخ ملایر

 سنگ تمام می گذارد

بروجرد - فرهاد داودوندی:

تمامی مسافرین نوروزی که از قلعه تاریخی " نوشیجان" ملایر دیدن می کنند با جوان بسیار محجوبی دیدار می کنند که بعنوان کارشناس و راهنمای این قلعه چند هزار ساله، برای شناساندن تاریخ شهر و دیار خودش به واقع سنگ تمام می گذارد.

آقای امیر عباس امیری از آن دسته افرادی است که مسوولیتش را عاشقانه انجام می دهد و برای معرفی تاریخ پر بار شهرستان ملایر از نو آوری های خاص خودش نیز استفاده می کند.

راه اندازی کانال تلگرامی برای بازدید کنندگان و عضو کردن مسافرین در این کانال را باید بعنوان یک نو آوری در کنار فعالیت های جانبی آقای امیر عباس امیری بعنوان یک برگ برنده برای برقرار کردن یک حس وابستگی بین بازدید کنندگان از این قلعه و تاریخ کهن قلعه نوشیجان ملایر به حساب آورد.

 " نوشیجان گردی با امیر عباس" یک کانال تلگرامی بسیار خاطره انگیز است که توسط این جوان خلاق ملایری راه اندازی شده تا تصاویر لحظات بیاد ماندنی مسافرین از این مکان منحصر بفرد را برای همیشه ماندگار سازد.

از نکات جالب توجه اینکه آقای امیر عباس امیری با گرفتن عکس سلفی با همه مسافرین نوروزی و ثبت آنها در کانال تلگرامی
" نوشیجان گردی با امیر عباس" در واقع آرشیوی بسیار غنی از نوروز سال 1396 برای تاریخ قلعه نوشیجان تهیه کرده است.

به هر حال فعالیت های در حد عالی این جوان هموطن برای شناساندن زادگاهش به همه هموطنان عزیز، چاره ای برای ما نمی گذارد بجز اینکه اعلام کنیم: آقای امیر عباس امیری جوان محجوب و دوست داشتنی که با تمام وجود به شهرش عشق می ورزد را بعنوان چهره برتر فرهنگی هفته شهرستان زیبا و با فرهنگ ملایر اعلام کنیم و صمیمانه آرزوی کنیم آقای امیری به مانند همیشه موفق و پیروز باشد.


تپه باستانی نوشیجان،

قلعه ای به جا مانده از مادها


تپه نوشیجان ، قلعه ی نظامی به جا مانده از دوران مادهاست که در 25 كیلومتری جاده ملایر- همدان روی صخره طبیعی مشرف برجلگه شوركات قرارگرفته است.

به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگاران همدان؛ این قلعه دارای دیدگاه وسیع و چشم اندازی زیباست كه بدون شك درهزاره اول ( ق .م )به دلیل سرسبزی وطراوات خاصی كه این جلگه داشته موردتوجه اقوام ماد قرارگرفته است. چیزی كه براهمیت این تپه می افزایدمعماری آن است ، چراكه معماری خاص دوره ماد و قبل از هخامنشیان را برای ما روشن می سازد .

با توجه به شواهد وعناصر معماری كاوش شده ازاین تپه ماد ها ازآن به عنوان قلعه نظامی استفاده می كردند. طبق بررسی های انجام شده ودرنتیجه حفاری ها ، سه طبقه برای این تپه شناسایی شده که طبقه اول رابه مادها ،  طبقه دوم رابه هخامنشیان وطبقه سوم رابه ساسانیان نسبت می دهند.

بقایای آثاری كه ازاین تپه بدست آمده دربرگیرنده معماری مادهاست كه شامل : بنای قدیمی جبهه غربی تپه كه نخستین آتشگاه است ، بقایای یك آتشدان درجبهه جنوبی نشانگرمراسم نیایش آتش و اتاق معبدبه صورت شمالی-جنوبی ساخته شده است ودربدنه مخروطی شمالی آن سه طاقچه به طور نامحسوس دیده می شود درحاشیه جنوبی معبدبقایای یك سكوی برجسته وجود دارد.
 آخرین تاریخ استفاده ازاین بنای تاریخی همزمان با دگرگونی معماری دراین تپه وایجاد تالار ستون دار درشرق است .تالارستون دار آپادانا این تالار بر روی سكوی خشتی قرارگرفته است تالارهای ستون دارآپادانا ، نودین تپه وتپه نوشیجان با تالارهای اوراتویی كه در آلتین تپه آسیای صغیربدست آمده قابل مقایسه هستندو احتمالاً با  تاثیرپذیری ازهنرمعماری اوراتو ساخته شده است . 

شكل معبد اصلی  به صورت نیم چلیپا بوده وباهمان عناصر معماری قلعه ساخته ،در زاویه شمالی سرسرا پایه آتشدانی وجود داردكه ازسه بخش كاملاً مشخص ساخته شده است .
این نوع آتشگاه ازنظر پلان دراكثرآتشگاه های دوره ساسانیان بچشم می خورد. اتاق هاوانبارها ی این بخش دومین اثر مهم تپه نوشیجان راتشكیل می دهد كه در شرقی ترین قسمت تپه قرارگرفته ودارای حصار ، بارو،اتاقهای مسكونی وانبار است.
تونل که دربخش شمالی تالارستون دار و درامتدادشرق وغرب حفره ای سردابی شكل كنده شده درعمق 3 متری به صخره منتهی می شود با توجه به شكل تونل به نظرمی رسد كه كارمعماری پایان نیافته وازاین جهت  می توان استنباط كردكه ساخت آن درآخرین دوره سكونت دراین تپه صورت پذیرفته وازطرفی احتمالاً ایجادآن در تپه جنبه امنیتی داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.